ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE

KLASA "0B" W NASZEJ SZKOLE

wych. Jolanta Kamińska - Choma

Przedstawienie

Zabawa w teatr ?... to jednak ciężka praca! Ale efekty są wspaniałe w wykonaniu naszych milusińskich. Rodzice dopingują zmagania swoich pociech.

Zajęcia

Podczas zajęć zdobywamy nowe wiadomości i umiejętności. Najważniejsze jednak jest to żeby się nie nudzić.

MIKOŁAJKI

W oczekiwaniu na Mikołaja każdemu z nas towarzyszy wiele emocji. Może jednak warto założyć jego czapkę aby szybciej nas odwiedził?....

"Wycieczka do Fikolandu"

W szkole jest wesoło, ale cieszą też wyjazdy autokarem np. do "Fikolandu". Dobra zabawa w gronie rówieśników jest niezapomnianym wrażeniem. Uśmiech dziecka przecież jest najważniejszy:)

Na podwórku

"Nie siedź w domu, gdy na dworze słońce świeci.
Wyjdź na spacer jak to robią inne dzieci.
Zabierz piłkę  i skakankę z kąta weź,
pokaż innym, że ty też bawić się chcesz".

„W zdrowym - ciele zdrowy duch”

Jeśli tylko pogoda dopisuje wyruszamy na wycieczkę. Doskonałym miejscem naszych wypadów jest Narwiański Park Narodowy.  Podczas spacerów dzieci mają okazję do aktywnego i zdrowego  spędzania czasu. Znajdują tu też odpowiedź na pytanie -  „Co w trawie piszczy?”

Jolanta Kamińska - Choma

KLASA "0A" W NASZEJ SZKOLE

wych. Bożenna Polakowska

Stomatolog - lubię to

Wizyta u stomatologa najczęściej kojarzy się nam z obawą i strachem przed bólem. Spotkanie przedszkolaków z grupy O "A" ze stomatologiem p. Magdaleną Perkowską w jej gabinecie miało na celu pokonanie takich uprzedzeń. Dzieci obejrzały najpierw film animowany na temat zasad higieny jamy ustnej. Następnie miały niepowtarzalną okazję zapoznania się ze wszystkimi "strasznymi wiertłami" jakimi posługuje się stomatolog a nawet zobaczyć stan swojego uzębienia na monitorze. W towarzystwie kolegów przegląd zębów też nie był straszny. Fluoryzacja dostarczyła truskawkowych wrażeń smakowych. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki - grę planszową "W krainie Zębolandii" i pastę do zębów. Wypada życzyć aby każda wizyta u dentysty była taka przyjemna. Dziękujemy p. Magdalenie Perkowskiej za spotkanie oraz p. Agnieszce Nadolnej za pomoc w organizacji.

Bożenna Polakowska

„Mamo! Chodź z nami. Damy Ci łąkę!”

Święto Mamy to dla każdego dziecka wyjątkowy dzień. Dzień, w którym całym sercem pokazują jak  Ją mocno kochają. Tradycyjnie, co roku dzieci z oddziałów zerowych z okazji Dnia  Matki przygotowują repertuar, który prezentują przed swoimi bliskimi. W tym roku dzieci z grupy O "A" wystawiły inscenizację teatralną pt: "Cała łąka dla Mamy". Spektakl rozpoczął się  fragmentem utworu "Cztery Pory Roku" A. Vivaldiego, przy którym na łące - scenie rozkwitły kwiaty. Potem pojawiały się: koniki polne, pracowite mrówki, żabka, pszczółki, biedronki, krety, jeż, ślimaki. Wszystkie zwierzęta usiłowały pomóc żabce, której poszukiwał bocian. Okazało się jednak, że bocian jest wyjątkowy, bo nie lubi żabek i to on potrzebuje pomocy -zgubił w stawie korale kupione Mamie z okazji jej święta. Żabka pomaga je odnaleźć i wszystko kończy się szczęśliwie. Premiera zakończyła się wspólnym śpiewem i złożeniem wszystkim Mamom życzeń. Mali aktorzy wręczyli samodzielnie wyhodowane aksamitki. Mamy, wzruszone ale szczęśliwe miały okazję podzielić się wrażeniami przy cieście i kawie.

Bożenna Polakowska

KLASY "0" W NASZEJ SZKOLE

Przy naszej szkole funkcjonują dwa oddziały przedszkolne dla dzieci pięcioletnich i sześcioletnich. Uczęszczają tu głównie dzieci, które nie uczęszczały dotychczas do przedszkola.

Wychowankowie mają możliwość kontaktu z rówieśnikami, uczą się samodzielności, współdziałania w grupie, nabierają wiary we własne możliwości a jednocześnie poprzez zabawę wyrównują różnice edukacyjne i przygotowują się do podjęcia  nauki w szkole. To tu dziecko spotyka swoich rówieśników, tu zawiązują się pierwsze przyjaźnie, trwające często przez wiele lat. Uczy się zasad współżycia społecznego i zdobywa nowe doświadczenia. Tu też może się bawić a to przywilej dziecka, który odróżnia go od dorosłości.

Dzieci korzystając z licznych wycieczek, poznają najbliższe otoczenie społeczno-przyrodnicze: najpierw budynek szkolny, pracowników – potem miasto, miejsca użyteczności publicznej lub miejsca pracy swoich rodziców. Uczestniczą również w wielu imprezach i zabawach organizowanych przez szkołę.

Chętnie biorą udział w różnych konkursach organizowanych przez szkolę, dom Kultury lub Bibliotekę. Zajmują punktowane miejsca. Często organizowane są wycieczki do Białegostoku: do Teatru lub Fikolandu. W zerówce dziecko poznaje zjawiska przyrodnicze i fizyczne, elementy muzyki, plastyki, matematyki.

Utrwalił się zwyczaj uroczystego obchodzenia Dnia Urodzin dziecka – w tym dniu jubilat nosi na głowie specjalną koronę i jest obdarowywany przez koleżanki i kolegów laurkami, które następnie tworzą książeczkę – „Pamiętnik Urodzinowy”.

Dzieci sześcioletnie w szkole traktowane są jak najmłodsze dziecko w rodzinie – otaczane zainteresowaniem, troską, akceptacja.

Istnienie „zerówki” w szkole pozwala zaoszczędzić dodatkowego stresu związanego z adaptacja dziecka po raz pierwszy w przedszkolu a po roku w szkole, do której trafi. Pozwala łagodniej wejść w szkolną rzeczywistość. Pozytywne wrażenia z pierwszych kontaktów ze szkołą sprawią, że dzieci chętnie do niej wracają już jako uczniowie klasy pierwszej.