Relacja z podróży po kulturze……

Było jeszcze ciemno, gdy 7 października 2015 roku rozpoczęliśmy podróż,  by realizować zaplanowane zadania w projekcie „Kultura drzwi otwiera: muzeum, koncert, teatr.” Dofinansowanie na ten cel otrzymaliśmy z Fundacji PZU w konkursie „PZU z kulturą 2015.”

Pierwszy etap podróży to wizyta w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie. Można powiedzieć, że braliśmy czynny udział w spektaklu „Adonis ma gościa.” Młodzi odbiorcy mieli okazję zastanowić się : gdzie się kończy, a gdzie zaczyna wolność, jak ważna jest przyjaźń i tolerancja. Komedia muzyczna w stylu swingu, jazzu, samby, funku i reggae była okazją do dobrej zabawy i późniejszych przemyśleń.

W dalszą podróż udaliśmy się do Żelazowej Woli. Wyjątkowa jesienna sceneria, spacer po parku, dźwięki muzyki Chopina wprawiły nas w wyśmienity nastrój. Dworek rodzinny Chopinów i pamiątki po kompozytorze to doskonałe miejsce do uczestnictwa w lekcji historii, lekcji poza klasą szkolną. Okazja ku temu szczególna – w Warszawie w tym roku odbywa się XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski.  W Żelazowej Woli w swoje gościnne progi zaprosiła nas na posiłek restauracja „Przepis na kompot”. Tu oprócz smacznego obiadu dostaliśmy porcję wiadomości o polskim kompozytorze. Ze ścian spoglądał na nas Fryderyk Chopin w różnych okresach swego życia. Następny przystanek mamy w Łodzi. W Muzeum Fabryki Manufaktura poznajemy rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i życie codzienne tkaczy. Na warsztatach młodzi adepci sztuki tkackiej wykonują stempel służący do zadrukowania tkaniny. Powstają piękne wzory na kawałku materiału, zabieramy je ze sobą. Może będą wykorzystane jako aplikacje w młodzieżowej konfekcji? Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, smaczna kolacja i nocna drzemka.

Następny dzień ponownie rozpoczynamy sztuką teatralną „Urodziny Baby Jagi” w łódzkim Teatrze PIcolo. Jest to spektakl pełen piosenek, elementów dotyczących edukacji zdrowotnej i ekologicznej – jednym słowem prześmiewczy kabaret dla dzieci. Autorzy stworzyli karykatury bohaterów znanych bajek. Spektakl  poprzez swoją konstrukcję zaprasza dzieci do aktywnego uczestnictwa w sztuce. Po spektaklu konkursy z nagrodami. Uczestnicy naszej wycieczki byli tu bardzo aktywni.

Z teatru przenosimy się do Muzeum Bajki Se-Ma-For. Tu Miś Uszatek, Kot Filemon, i wiele innych bajkowych postaci wprowadza nas w magiczny świat animacji. Przyglądamy się jak powstaje film, poznajemy kamerę pokładkową, plan i wieloplan filmowy. Na warsztatach projektujemy lalkę animacyjną (wymyśloną przez siebie postać). Wszystkie laleczki zagrały w krótkiej animacji, do której scenariusz wymyślili sami uczestnicy warsztatów. Po skończonej pracy posilamy się bułeczkami, które otrzymaliśmy ze „Społem” PSS w Łapach”. Już wiele razy korzystaliśmy z uprzejmości tej firmy – DZIĘKUJEMY!

Ostatnim elementem ciekawej edukacji było zwiedzanie Muzeum Kinematografii. Mieści się ono w zabytkowym pałacu Wilhelma Scheiblera - byłego fabrykanta łódzkiego. Poznaliśmy historię życia bogatych właścicieli fabryk włókienniczych, historię fabrycznego miasta i jego mieszkańców oraz początki i czasy współczesne polskie kinematografii. W scenerii muzeum zjedliśmy posiłek i podwieczorek. Nasza podróż po kulturze była bardzo intensywna, program bardzo bogaty. Pamiątki z podróży nabywaliśmy w pośpiechu, ale nawiązujące do zwiedzanych miejsc. Do Łap wróciliśmy bardzo późno. Zmęczeni i senni wpadliśmy w objęcia rodziców.

Drzwi do kultury nie zostały jeszcze zamknięte. Będziemy wkrótce prezentowali nasze prace plastyczne pt.: „Krajobraz malowany muzyką Chopina.” Opowiemy swoje wrażenia z wycieczki, obejrzymy zdjęcia. Pomyślimy także - dokąd wybrać się za rok? Realizacją trasy wycieczki zajęło się Biuro Podróży „Biacomex” w Łapach.

Uczestnicy i autorki projektu